hasiči
| home |                                        Obec RADKOV u Telče, Radkov 12, 588 56 Telč, tel: 724 330 278, e-mail: radkov@ji.cz
Obec RADKOV

<< zpět | home |

Události v obci - Velikonoční hrkání 2012

přiložené foto Stejně jako po desítky uplynulých let, dodržel se i letos v Radkově tradiční velikonoční zvyk: hrkání.
Na Zelený čtvrtek v podvečer se sešly děti u radkovského kostela. Děje se tak pokaždé po mši svaté, kdy po zpěvu gloria umlkají kostelní zvony (říká se, že odletěly do Říma). Děti poté vyrazily s hrkačkami (vidět byly i tradiční hrkačky, u kterých se točí klikou) a klapačkami Radkovem, aby tak ulétnuté zvony nahradily svým hrkáním. Hrkání zastoupilo zvony jak ve čtvrtek v podvečer, tak v pátek ráno, v poledne, v 15:00 hod. a večer. Na Bílou sobotu se hrkalo ještě ráno a po poledni se již chodilo dům od domu, zazpívalo se "Hody hody doprovody ..." a zahrkalo se. Za to dostaly děti za odměnu vajíčka či různé dobroty.
V dobách minulých chodili hrkat pouze chlapci, ale postupem času se tato kratochvíle zpřístupnila i děvčatům, takže i tento rok v Radkově chodili chlapci společně s děvčaty a věkový rozdíl byl od 2 let až po dospívající mládež, která hrkání organizovala.
I přes nepřízeň počasí se sešlo hodně dětí a přivítaly tak jaro roku 2012.

Více fotek najdete ve fotogalerii